Porady

Wybór pokrycia dachowego

O wyborze rodzaju pokrycia dachowego decydują m.in.: kształt i spadek dachu oraz konstrukcja i wytrzymałość więźby dachowej. Jednak duży asortyment produktów – zarówno pokryć tzw. ciężkich, jak i lekkich – pozwala wykonać każdy dach, od prostego i płaskiego, po wielopołaciowy i bardzo stromy. W tym folderku omawiamy najpopularniejsze pokrycia lekkie.

lemar.jpg

POKRYCIA LEKKIE

Nie wymagają solidniejszej konstrukcji dachu, co pozwalaoszczędzić na koszcie więźby. Do najlżejszych należą pokryciablaszane. Bardzo popularne są także dachówki bitumiczne - materiałtani, łatwy w układaniu i konkurencyjny cenowo.

Materiały bitumiczne

Do tej grupy pokryć dachowych należą dachówki bitumiczne (zwaneteż gontami), faliste płyty bitumiczne oraz papy. Do ich produkcjistosuje się materiał pochodzenia organicznego - masę bitumiczną.Stanowi ona izolację przeciwwilgociową - im grubsza jej warstwa,tym szczelniejsze pokrycie. Pokrycia te są lekkie, trwałe, łatwe wmontażu i odporne na uszkodzenia. Są przy tym tanie.

Dachówki - są to prostokątne pasy o długości ok. l m iszer. 30-35 cm. Dolne krawędzie wykrojone są w kształty np.trójkąta, prostokąta, trapezu lub łuski.

Rdzeń dachówki stanowi włóknina szklana lub mieszanka włókninyszklanej i tworzywa sztucznego - ognioodporna i wytrzymała narozciąganie. Włóknina z obu stron pokryta jest masą bitumiczną,która zapobiega przedostawaniu się przez dachówkę wilgoci. Warstwęwierzchnią zaś tworzy posypka mineralna - z pokruszonego granulatubazaltowego lub łupka kamiennego. Posypka nadaje dachówce barwę ifakturę oraz chroni ją przed promieniami UV. Od spodu dachówkazabezpieczona jest posypką piaskową lub specjalną folią. Są takżedachówki pokrywane miedzią.

Dachówki bitumiczne są odporne na czynniki atmosferyczne,nienasiąkliwe, giętkie, elastyczne i dobrze tłumią dźwięk kroplideszczu. Trwałość pokrycia jest obliczana na 30-50 lat. Wdachówkach samowulkanizujących pasy materiału od spodu pokryte sąklejem bitumicznym, osłoniętym na czas transportu folią. Przedułożeniem pokrycia zabezpieczenie zdejmuje się, a klej pod wpływemnagrzewania się od promieni słonecznych rozpuszcza się i skleja zesobą dachówki.

Najwięcej jest dachówek w odcieniach czerwieni, brązu, zieleni iszarości, ale też są niebieskie, grafitowe i czarne. W tychkolorach można też kupić elementy uzupełniające: wywietrznikiumożliwiające wentylację dachu i listwy okapowe z PVC.

Płyty faliste - odporne na szkodliwe działanie czynnikówatmosferycznych, w tym promieniowanie UV, nie odbarwiają się, niekruszą i mają wysoką izolacyjność akustyczną, a ich trwałośćokreśla się na ok. 20 lat.

Barwione w masie i utwardzane żywicą płyty nie łuszczą się i nieblakną. Różnią się wysokością i szerokością fali. Najczęściejspotykane kolory to: brązowy, zielony, czerwony, czarny.

Producenci oferują elementy uzupełniające i akcesoria: gąsiory,wywietrzniki, listwy okapowe itp. Można też kupić przezroczystąpłytę z poliwęgalnu, o identycznych przetłoczeniach jak płytabitumiczna, która umożliwia dopływ światła dziennego do pomieszczeńna poddaszu.
Papy zgrzewalne - nośna warstwa środkowa (osnowa)wykonana jest z tkaniny poliestrowej lub szklanej, niewchłaniającejwilgoci i odpornej na butwienie, z obu stron pokrytej bitumem.Niektórzy producenci łączą tkaninę poliestrową z welonem z włókienszklanych. Osnowa zespolona jest z materiałem bitumicznym, cozapobiega zmianom kształtu pokrycia pod wpływem temperatury iwilgoci, zapewnia także odporność mechaniczną papy, przeciwdziałajej rozerwaniu podczas układania i pod wpływem ruchów podłoża.Powierzchnia licowa papy pokryta jest gruboziarnistą posypką,chroniącą przed promieniowaniem słonecznym, wiatrem, deszczem,wahaniami temperatury i rozmiękczaniem. Najczęściej stosowaneposypki to piasek kwarcowy, naturalny lub barwiony łupek iceramizowany granulat bazaltowy. Posypki mają różne kolory -standardowy to szary, zielony, czerwony, brązowy i czarny.Istotnym parametrem jest gramatura papy, określająca ciężarużytej osnowy na 1 m² wyrobu. Im wyższa gramatura, tym lepiej.

Papa po podgrzaniu spodniej warstwy palnikiem gazowym łatwoprzykleja się do podłoża. Na rynku dostępne są również papysamoprzylepne, które przyklejają się do podłoża pod własnymciężarem.


Blachy i blachodachówki

Blachy pokrywane są powłokami ochronnymi, zabezpieczającymi jeprzed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, korozją izarysowaniem. Sprzedawane są w dużych arkuszach, zatem łatwiej iszybciej się je układa. Wielu producentów oferuje przygotowaniemateriału pod wymiar, co znacznie ogranicza powstawanieodpadów.

Stal - stosuje się blachy zabezpieczane warstwamiochronnymi, zwiększającymi ich trwałość. Najpopularniejsze sąpokrycia z blachy obustronnie ocynkowanej, głównie ze względu naniską cenę. Są to głównie blachy płaskie. Produkuje się takżeblachy stalowe galwanizowane alucynkiem (stopem aluminium, cynku ikrzemu), których zewnętrzną warstwę stanowi lakier poliestrowy,chroniący przed działaniem promieniowania UV. Innym rodzajemwykończenia jest posypka mineralna z drobnoziarnistego kruszywaskalnego, pokrytego żywicą akrylową z dodatkiem środkówgrzybobójczych. Blacha taka dobrze tłumi dźwięk kropli deszczu,zbytnio się nie nagrzewa i jest odporna na porastanie mchem iglonami.

Trwałość pokryć z blachy stalowej określa się na 30-50 lat,zależnie od rodzaju wykończenia.

Miedź - najtrwalsze ze znanych pokryć dachowych (ale ibardzo drogie); może wytrzymać nawet 300 lat. Blacha pod wpływemwilgoci pokrywa się patyną w zielonkawym kolorze. Produkowane sątakże blachy patynowane, po to aby dach z upływem czasu nie zmieniłwyglądu.

Aluminium - pokrycia są lekkie, łatwe w obróbce i odpornekorozję. Aluminium jest powlekane ochronną warstwą pasywacyjną, anastępnie od spodu lakierem epoksydowym, z wierzchu natomiastbarwną powłoką poliestrową, odporną na działanie promieniowaniaUV.

Cynk - trwałość tych pokryć ocenia się na 50 lat. Równieżw tym przypadku stosowane są powłoki ochronne, zwiększającetrwałość blachy. Dostępne są też blachy cynkowo-tytanowe - znacznietrwalsze, ale dużo droższe.

Powłoki ochronne - obecnie w większości tych pokryćblacha stanowi jedynie rdzeń produktu. Jest ona następnie pokrywanywieloma warstwami ochronnymi, które nie tylko zabezpieczająpokrycie przed korozją, szkodliwym działaniem promieniowania UV,opadami i zarysowaniem, ale także pełnią funkcję dekoracyjną.Najczęściej stosowane są: poliester (odporny na działaniepromieniowania UV, korozję i zarysowania), PVF2 (bardziej niżpoliester odporny na korozję, zarysowania i blaknięcie), plastizol(bardzo odporny na korozję i zarysowania, mniej na blaknięcie),pural (bardzo odporny na korozję i działanie promieniowania UV,trochę mniej na zarysowania). Blachy powlekane są dostępne m.in. wkolorach: czerwonym, brązowym, żółtym, szarym, zielonym,niebieskim, grafitowym, czarnym.


Elementy uzupełniające - są to: gąsiory, stopniesystemowe i podesty kominiarskie, płotki przeciwśnieżne elementy,kołnierze, wyprofilowane pasy obróbek blacharskich itp. Większośćproducentów oferuje wszystkie elementy i akcesoria potrzebne dopokrycia dachu. Niektórzy zaś wytwarzają również systemy rynnowe wtych samych kolorach, co pokrycia dachów.

Blachy płaskie - sprzedawane są w arkuszach o szerokości100-125 cm i długości 2 m oraz w rolkach szerokości 61-67 cm.Układa się na deskowaniu i najczęściej łączy na tzw. rąbek stojący,który powstaje z wywinięcia arkuszy. Z blach płaskich wykonuje sięrównież płytki dachowe w kształcie prostokątów i rombów, które poułożeniu przypominają łuskę.

Blachy wytłaczane - w tej grupie są blachy trapezowe orazblachodachówki. Wytłoczenia zwiększają sztywność arkusza ikompensują wydłużenia termiczne. Wysokość wytłoczenia w blachachtrapezowych wynosi zazwyczaj 18-115 mm, a w blachodachówkach -37-57 mm. Im wyższa fala, tym arkusze są sztywniejsze i mniejpodatne na odkształcenia. Blachodachówki sprzedawane są warkuszach, przy czym niemal każdy producent oferuje innestandardowe wymiary.


Co wybrać

Blachy nadają się do krycia dachów o nachyleniu do 90° (blachypłaskie stosuje się do dużych połaci i o niewielkim nachyleniu). Wzimie zalegający śnieg trzeba zmiatać miękką szczotką, aby jegociężar nie odkształcił blachy. Pokrycie właściwie nie wymagakonserwacji.

Zadrapania i rysy maluje się farbą renowacyjną. Raz na kilka latwarto dach umyć wodą, polewając go od kalenicy w dół(blachodachówek nie wolno szorować!).

Dachówkami bitumicznymi można pokrywać dachy o kącie nachylenia12°-90°. Jeśli powstaną uszkodzenia, elementy wycina się i wklejanowy fragment pokrycia.

Konserwacja dachu pokrytego dachówkami bitumicznymi sprowadzasię do usuwania liści czy gałęzi naniesionych przez wiatr i umyciago silnym strumieniem wody.

Falistymi płytami bitumicznymi można pokrywać dachy o nachyleniupołaci 5°-90° oraz łukowe o promieniu krzywizny 5-9 m.


Waga pokryć lekkich

- blacha aluminiowa - 1,7-3 kg/m2;

- blacha stalowa - 4,3-5,1 kg/m2;

- blacha cynkowa - 4,5-5,8 kg/m2;

- papy zgrzewalne - 4-6 kg/m2;

- blacha miedziana - ok. 5 kg/m2;

- blacha stalowa z posypką mineralną - ok. 7 kg/m2;

- dachówki bitumiczne - 8-13 kg/m2;

- płytki włóknisto-cementowe - 13-20 kg/m2.


Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...